Marzysz o stworzeniu cudownego pokoju dla swojego dziecka. Przeglądasz inspiracje, szukasz meble, dodatki, coś w międzyczasie kupujesz. Stopniowo zaczynasz aranżować pokój i nagle masz wrażenie, że czegoś brakuje? Nie wiesz, czy wszystko do siebie pasuje, czy łóżko stoi w prawidłowym miejscu? To znak, że przyda się pomoc, którą jestem w stanie Tobie zaoferować 😉
Komu zdarzyło się pomyśleć o skorzystaniu z usług architekta wnętrz? Co Cię blokuje przed wysłaniem zapytania o projekt? Czy to kwestia ceny? A może nie wiesz na czym dokładnie polega moja praca? Chętnie to dziś wyjaśnię, opisując po kolei etapy powstawania projektu pokoju dziecięcego.
Etap 1 Rozmowa
Na początku zależy mi na jak najlepszym poznaniu potrzeb dziecka i oczekiwań rodzica. Od razu podkreślam, że moich najmłodszych klientów – czyli Wasze dzieci, traktuję tak samo poważnie, jak Was – rodzice, czyli głównych inwestorów projektu. Jeśli to tylko możliwe, staram się z Wami spotkać, by poznać się bliżej. Jest mi niezmiernie miło, gdy Wasze dzieci zapraszają mnie do swojego świata, pokazują w co lubią się bawić. Takie swobodne nawiązanie relacji, pozwala mi wstępnie ocenić zainteresowania czy charakter dziecka.
Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Czasem starsze dzieci zwyczajnie nie mają ochoty lub boją się rozmawiać z kimś obcym i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Szanuję ich decyzję. My dorośli też nie lubimy, jak się nas do czegoś zmusza. Chcę by etap projektowy był przyjemny dla wszystkich – zarówno dla Was, Waszych pociech, jak i dla mnie 😉
Za każdym razem mam przygotowane kwestionariusze, które pomagają mi sprecyzować założenia projektowe. Pytania są opracowane w 2 wariantach – osobno dla rodzica, osobno dla dziecka. Wasze pociechy mogą go uzupełnić samodzielnie, pisząc lub rysując odpowiedzi (jak im wygodniej) lub możecie im w tym pomóc. Pytam głównie o ich upodobania, a Was proszę o konkretne informacje dotyczące Waszych preferencji projektowych. W tej fazie projektu proszę również o pokazanie wszelkich inspiracji w formie zdjęć czy szkiców lub opowiedzenie w jakich wnętrzach czujecie się dobrze.
Kwestionariusz dla dziecka
Kwestionariusz dla rodzica
Oczywiście są sytuacje, że cały dialog odbywa się tylko z rodzicami, bo dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy, jest noworodkiem lub dopiero uczy się mówić. Wtedy to Wy rodzice najlepiej wiecie, co chcecie zapewnić swojemu maleństwu, a ja staram się podpowiedzieć jak temu sprostać 😉
PROJEKTOWANIE ON-LINE
Bywa również tak, że odległość czy dany tryb życia nie pozwala nam się spotkać osobiście. Nie jest to dla mnie żadnym problemem. Niejednokrotnie cały projekt wykonywałam zdalnie. Wtedy komunikujemy się głównie poprzez e-mail, telefon lub inny komunikator – czat czy wideo-rozmowę.
Etap 2 Inwentaryzacja
Przyjeżdżam na miejsce i mierzę całe pomieszczenie oraz sporządzam dokumentację fotograficzną.
W przypadku projektu on-line to Wy dostarczacie mi wszystkie niezbędne materiały.
Etap 3 Układ funkcjonalny
Na bazie rzutu pokoju, przygotowuję przynajmniej 2 propozycje układu funkcjonalnego czyli rozrysowuję jak najlepiej rozmieścić meble, by było funkcjonalnie i ergonomicznie. Zawsze zostawiam swój komentarz, do każdego z zaproponowanych rozwiązań. Oczywiście dany układ możemy wspólnie modyfikować, gdyż chcę by ostateczna wersja była w pełni zgodna z Waszymi oczekiwaniami.
W przypadku projektu on-line wszystko przebiega identycznie.
Przykładowe propozycje układu funkcjonalnego
Etap 4 Wybór materiałów i elementów wyposażenia
Jest to jeden z przyjemniejszych etapów projektowych. Uwielbiam poszukiwania wszelkich dodatków wnętrzarskich dla najmłodszych. W kwestionariuszu pytałam wcześniej czy jakiś mebel lub inny element wystroju jest już zakupiony lub wybrany i mam go uwzględnić w projekcie. Niejednokrotnie staje się on punktem wyjścia dla określenia klimatu wnętrza. Tworzę tablice inspiracji (więcej o tym DZIECI NR 3), które pomagają przybliżyć wstępnie styl w jakim pokój dziecka będzie urządzony.
/Zawsze przesyłam takie moodbordy w przypadku projektu koncepcyjnego, który ma charakter doradczy (więcej o tym OFERTA). /
Wspólnie odwiedzamy sklepy z meblami czy dodatkami dziecięcymi i wybieramy wyposażenie lub uzgadniamy wszystko drogą internetową. Zazwyczaj staram się zmieścić w określonym wcześniej budżecie.
W przypadku projektu on-line wszelkie propozycje wyposażenia przesyłam w formie linków czy zdjęć.
Etap 5 Wizualizacje oraz dokumentacja techniczna
Na bazie wybranych mebli, oświetlenia, dekoracji itp. przygotowuję wizualizację 360°, która pozwala poruszać się w środku zaprojektowanego pokoju. Fotorealistyczny widok wnętrza prezentuję w okularach do wirtualnej rzeczywistości, by jeszcze lepiej poczuć klimat dziecięcej przestrzeni.
Oczywiście podczas współpracy on-line również umożliwiam podobne wrażenia (osoba oglądająca jest wewnątrz pokoju), wysyłając odpowiedni link, przekierowujący do panoramy 360°. Dokumentacja techniczna projektu powstaje równolegle z wizualizacją. Opracowuję układ oświetlenia, włączników czy gniazdek elektrycznych. Rysuję meble, które będą wykonane na zamówienie u stolarza. Dodatkowo opisuję kolorystykę ścian, gdzie zawiesić obrazki, półki itp.
Etap 6 Spis materiałów i elementów wyposażenia
Podsumowaniem wszystkich powyższych etapów jest tzw. karta projektu, czyli zebranie w jedną listę wszystkich elementów wyposażenia wraz z ilością, miejscem zakupu i orientacyjną ceną. Zawsze polecam sprawdzone marki oraz przekazuję kody rabatowe, jeśli tylko to możliwe.
Przykładowa karta projektu
Projekt kompleksowy może być uzupełniony nadzorem prac ekipy budowlanej oraz koordynacją wszystkich zamówień. Ta usługa wyceniana jest indywidualnie (więcej o tym NADZÓR).
Co daje praca z projektantem?
1. Przede wszystkim oszczędność czasu, który jest bezcenny, zwłaszcza dla rodziców małych dzieci, którym trudno wygospodarować w ciągu dnia choć chwilę dla siebie. Jestem architektem wnętrz dziecięcych, więc znam branżę i wiem gdzie oraz co szukać. Po co marnować godziny na przeglądanie zdjęć, poszukiwania, rozmyślania jak urządzić pokój skoro można je przeznaczyć na zabawę z dzieckiem!
2. Spokój. Nie trzeba się martwić ile zamówić ramek, gdzie kupić dany dywan lub gdzie przechowywać zabawki. Może lepiej ja się tym zajmę, a Wy rozwiązujcie „arcyskomplikowane” zagadki Waszej pociechy 😉
3. Oszczędność pieniędzy. Oszacowując budżet wspólnie omawiamy na co chcecie przeznaczyć więcej pieniędzy, a gdzie zaoszczędzić. Co więcej, jako architekt wnętrz jestem w stanie udzielić rabaty do wielu firm godnych polecenia. Tym samym możecie kupić dobry jakościowo produkt w cenie niższej niż w przypadku samodzielnych zakupów.
4. Spójność stylistyczną. Bardzo często dostaję pytania w stylu: Co tu nie pasuje? Czuję, że pokój jest niedokończony, ale nie wiem jakie dodatki wybrać? W pokoju panuje nieład, co wyeliminować… ?Podoba mi się tyle różnych pokoi, że już sama nie wiem, na co się zdecydować!? Itd.
Praca wymaga ode mnie znajomości trendów oraz wyczucia stylu. Poszukiwanie nowych wnętrzarskich perełek sprawia mi tyle radości, co dziecku beztroska zabawa w kałuży w deszczowy dzień! Potrafię łączyć ze sobą różne elementy, by tworzyły zgraną całość. Staram się jak najlepiej zrozumieć Wasze potrzeby oraz upodobania Waszych dzieci, by stworzyć dla nich pokoje marzeń.
Przykłady moich projektów czy realizacji znajdziesz tu PORTFOLIO
Muszę nadal przekonywać, czy już wiesz, że jestem w stanie Wam pomóc? 😉
Najnowsze komentarze