Już wrzesień, oficjalnie rozpoczął się nowy rok szkolny. Niebawem uczniowie będą musieli przysiąść do odrabiania zadań domowych. Jak umilić im tę czynność? Z pewnością zdecydowanie pomoże odpowiednio dopasowane biurko oraz krzesło. My rodzice, jako osoby pracujące przeważnie w pozycji siedzącej, doskonale wiemy jak mogą boleć plecy po kilku godzinach siedzenia przy biurku. Nieodpowiednia postawa ciała, może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. Starajmy się już od najmłodszych lat, uczyć dzieci dbania o kręgosłup, zwracajmy uwagę na to, by się nie garbiły siedząc przy biurku czy kuchennym stole.

SKĄD MAM WIEDZIEĆ CZY DZIECKO MA ODPOWIEDNIE BIURKO I KRZESŁO?

Tak jak dla osób dorosłych są przyjęte pewne generalne normy na jakiej wysokości powinien znajdować się blat roboczy czy siedzisko, tak dla dzieci sprawa już się bardziej komplikuje. Dzieci rosną w różnym tempie, więc ciężko przewidzieć na jak długo wystarczy zakupione biurko. Czy mocować je do ściany czy lepiej kupić wolnostojące? Najkorzystniejszym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i w trosce o zdrowie dziecka, jest zakup biurka „rosnącego razem z dzieckiem” czyli z regulacją wysokości. Bardzo ważny warunek – sprawdzajmy regularnie czy biurka nie należy podnieść 😉

Idealnie, jeśli przed zakupem biurka czy krzesła dziecko może najpierw je przetestować i przy nim usiąść. Wtedy od razu widzimy, czy jest dla niego odpowiednie. Natomiast znam realia dzisiejszego świata i wiem, że większość produktów kupujemy przez internet. Co wtedy, jak przewidzieć czy wymiary mebli będą są prawidłowe? Zasada jest bardzo prosta – trzymajmy się kąta prostego. Chodzi o to, by siedząc prawidłowo (proste plecy, ręce oparte na biurku, stopy dotykają podłogi), zachowany był kąt 90° między ramieniem a przedramieniem oraz między udem a łydką.

  • Facebook

źródło ergotest

JAK DODATKOWO POPRAWIĆ KOMFORT SIEDZENIA PRZY BIURKU?

Jeśli już posiadamy biurko czy krzesło, których parametry są stałe, co więcej, widzimy, że dziecko nie siedzi prawidłowo, to możemy skorygować jego postawę dzięki odpowiednim akcesoriom. Gdy stopy wiszą w powietrzu połóżmy podnóżek, by zarówno stopy jak i uda, były ustawione równolegle do posadzki. U starszych dzieci i nastolatków, pod plecy można dać odpowiednio wyprofilowane poduszki. Zniweluje to ból odcinka lędźwiowego.

Sama wielkość blatu roboczego może być dobierana swobodniej. Starajmy się nie przesadzać z gabarytami. Zbyt duży blat powoduje, że dziecko nie dosięgnie po przedmiot leżący przy krawędzi biurka i będzie musiało wstawać. Trzymajmy się zasady, by wszystko było w zasięgu ręki. Oczywiście jeśli ktoś woli, to może zaopatrzyć pokój dziecka w większe biurko, zwłaszcza jeśli ma posłużyć kilka lat.  Wtedy najpotrzebniejsze akcesoria szkolne niech będą ustawione bliżej siedziska.

Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie biurka. Najlepiej gdyby było to światło naturalne. Jeśli przestrzeń pokoju na to pozwala, to ustawiajmy biurka blisko okna, bokiem lub przodem, raczej nie praktykujmy ustawienia tyłem. Lampka biurkowa powinna świecić od prawej strony (w przypadku osób leworęcznych) i od lewej (w przypadku osób praworęcznych). Unikniemy niepotrzebnego cienia, pisząc czy rysując.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE BIURKA, KRZESŁA ROSNĄCEGO Z DZIECKIEM?

Przede wszystkim na zakres regulacji wysokości. Dla biurek powinien wynosić około 20 cm, a w przypadku krzeseł około 10 cm lub więcej. Sprawdzajmy czy blat biurka ma możliwość zmiany kąta nachylenia (od 0 do 40°). Lekko uchylony blat wymusza prostą postawę ciała, dzieciom swobodniej się rysuje czy pisze, a wyżej podniesiony blat polepsza komfort czytania. Zachęcam również do nakłaniania dzieci, by wykonywały przeróżne twórcze prace (mniej i bardziej skomplikowane) na stojąco. Dopiero teraz, jako osoby dorosłe, uczymy się pracy przy komputerze na stojąco i jej korzystnego wpływu na nasze samopoczucie. Warto taki nawyk wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.

Krzesło może być zwykłe lub obrotowe. Ważne, by regulacja odbywała się w pionie. Nie powinno być za ciężkie, niech odsuwanie się od biurka odbywa się w jak najbardziej swobodny sposób. Może być wyposażone w podłokietniki, ale nie jest to koniecznością, o ile dziecko kładzie przedramiona na blat. Przy zakupie krzesła z podłokietnikami należy sprawdzić czy swobodnie mieszczą się pod blat, nie kolidując z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Starsze dzieci, nastoletnie, mogą mieć krzesło z możliwością odchylenia pleców do tyłu. Trzeba uważać na stabilność krzesła, by nie zrobić sobie krzywdy.

Wytypowałam kilka biurek i krzeseł z możliwością regulacji wysokości, które oprócz praktyczności, posiadają walor estetyczny.

  • Facebook

  • Facebook

Biurko AZ Guillaume Bouvet, źródło designemo

  • Facebook

Biurko dwustronne VOX Spot Young

  • Facebook

Biurko Home 04 Woodica

  • Facebook

Biurko z szufladką, z regulowaną wysokością Flexa

  • Facebook

Tripp Trapp Stokke

  • Facebook

źródło dzieci są ważne

  • Facebook

Xact Kinnarps

Wybór dziecięcego biurka czy krzesła jest kwestią bardzo indywidualną. Należy brać pod uwagę kilka różnych parametrów. Nie tylko kolor czy cena są najważniejsze. Pamiętajmy, by komfort i zdrowie dziecka było na pierwszym miejscu.