Znam niewiele osób, które bezproblemowo potrafią dobierać kolory. Niektórym przychodzi to intuicyjnie, a inni długo zastanawiają się nad doborem kolorystycznym ścian, dodatków czy ubrań. Na szczęście jest kilka reguł, które potrafią to ułatwić! Wystarczy wiedzieć jak korzystać z koła barw 😉 i nie mam na myśli tylko kolorów kontrastowych. Ale zanim przejdziemy dalej, warto wiedzieć czym jest BARWA.
Niektórzy potrafią widzieć zdecydowanie więcej kolorów niż standardowy człowiek. Koło barw pomaga podzielić kolory na barwy ciepłe i zimne.
Jest to bardzo intuicyjny podział, gdyż widząc kolor niebieski od razu odczuwamy swego rodzaju ochłodę, a zupełnie inaczej reagujemy na żółty. Trzeba zauważyć, że dana barwa może mieć różne tonacje/odcienie koloru. Dokładniej mówiąc może różnić się nasyceniem i jasnością. W tym przypadku kolor zielony może być postrzegany jak soczyście wiosenna trawa lub jak delikatna pistacja.
Oczywiście wiemy, że nie ma jednego „zielonego”. A sam kolor może być mniej lub bardziej intensywny. Mimo ogólnie przyjętego podziału na barwy ciepłe i zimne, dany kolor może być chłodniejszy lub ciemniejszy – w zależności od skali jasności czy nasycenia itp. Warto o tym pamiętać wybierając kolor ścian, mebli czy dodatków.
Teraz możemy wrócić do wspomnianego na początku KOŁA BARW
Jest wiele technik, które pomagają łączyć kolory w oparciu o koło barw. Chyba wszyscy znamy najbardziej popularną technikę kontrastową, dlatego skupię się na innej – łączeniu barw w jednej linii.
Możemy skupić się na wybranej barwie i dobierać dodatki o różnym nasyceniu. Dominujący zielony może mieć różne postaci – inaczej będzie prezentował się na miękkiej poduszce, a inaczej na plakacie czy lampie. Oczywiście nie chodzi o to by wszystko w pokoju było zielone. Przesyt nie jest dobry, lepiej z umiarem wykorzystywać kolor przewodni i jak zajdzie potrzeba można stopniowo dodawać nowe elementy wybranego koloru.
Poniżej fragment tablicy inspiracji z wykorzystaniem jednej barwy.
Jeden kolor przewodni wcale nie oznacza nudy! Można tak żonglować teksturami, fakturami, materiałami. wielkościami itd., by otrzymać bardzo zróżnicowane i ciekawe połączenia. Jestem przekonana, że efekt finalny zaskoczyłby niejednego!
Chcesz wiedzieć więcej o łączeniu kolorów wraz z przykładowymi tablicami inspiracji?
W moim podręczniku „JAK ŁĄCZYĆ KOLORY” przedstawiam kilka zasad opartych na kole barw. Dzięki temu będziesz wiedzieć:
– jakie barwy do siebie pasują,
– jak w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę
– skąd czerpać inspiracje
.
Dodatkowo w e-booku są przykłady omawianych rozwiązań kolorystycznych.
Po szczegóły zapraszam do sklepu, wystarczy kliknąć tutaj
Jakie połączenia kolorystyczne lubisz najbardziej? Daj znać w komentarzu!
Ściskam
Kamila
Najnowsze komentarze