PRZEWODNIK PO ŚWIĄTECZNYM POKOJU

PRZEWODNIK PO ŚWIĄTECZNYM POKOJU

Dokładnie za miesiąc Wigilia, więc mając w domu dzieci, najwyższy czas przystroić świątecznie ich pokój. Swoją drogą, kalendarz adwentowy masz już gotowy? 😛 Mój ciągle się tworzy 😉
Jeśli Twoje dziecko uwielbia wszelkie prace plastyczne, to z pewnością wpadniecie na wspólny pomysł stworzenia różnego typu ozdób DIY. Jeśli masz ochotę, to proszę podziel się pomysłami.
Natomiast jeśli wolisz gotowe i praktyczne rozwiązania, to skorzystaj z poniższej TABLICY INSPIRACJI.

świąteczna tablica inspiracji

Jeśli znamy się dłużej, to wiesz, że lubię znajdować takie dodatki, które posłużą na dłużej lub które nie będą tylko stały ku ozdobie. Lubię ich praktyczne zastosowanie: np. koc daje ciepło, na poduszkach można leżeć, siedzieć, lampka da przyjemne światło wieczorem itd. Oczywiście gwiazdkowe dodatki same w sobie są już dość specyficzne z uwagi na kolor czy fason. Mimo wszystko starałam się znaleźć jak najwięcej uniwersalnych dekoracji. Te typowo świąteczne dekoracje można schować do pudełka na kolejne lata. Jeśli tylko masz ochotę skorzystaj z poniższej listy i wprowadź świąteczną magię w pokoju swojego dziecka czy w salonie 😉

Lista świątecznych dekoracji tylko od POLSKICH producentów:

  1. BETTY’S HOME Poduszka Świąteczna Laska Cukrowa 99zł
  2. BETTY’S HOME Poduszka Literka Velvet 129zł
  3. BETTY’S HOME Girlanda Welurowa z Gwiazdek Zielona 135zł
  4. MALOMI Poduszka de Lux vanilla cream i golden bronze 159zł za sztukę
  5. MALOMI Personalizowany kalendarz adwentowy 159zł
  6. LITTLE LIGHTS Lampka gwiazdka 659zł
  7. MOI MILI Skarpeta św. Mikołaja „Czerwone cukierki” 129zł
  8. MOI MILI Zestaw 3 zawieszek na choinkę „Czerwone precelki” 69zł
  9. PIU BELLO Narzuta na łóżko welurowa z frędzlami w stylu boho zielona 179 – 439zł
  10. TATUTATAM Suwaki Szopka 125zł
  11. CUT IT NOW Bombki jak pierniczki zestaw 20 sztuk 140zł
  12. ZANA BY MAMA Aksamitna poduszka Gwiazdka leśna zieleń 109zł
  13. MIMIKI Zestaw 3 kukiełek leśni przyjaciele 189,90zł
  14. HI LITTLE Kartka świąteczna dzieci 14zł
CZY POKÓJ NA 8m² MOŻE BYĆ WYSTARCZAJĄCO FUNKCJONALNY?

CZY POKÓJ NA 8m² MOŻE BYĆ WYSTARCZAJĄCO FUNKCJONALNY?

Zauważyłam, że najczęściej projektuję pokoje o metrażu około 10-11m². Natomiast zdarzają się też mniejsze około 8m². Ich urządzenie wymaga dobrej organizacji przestrzeni. Jak się do tego przygotować? Podpowiadam opisując 3 przykładowe pokoje.

Jak najlepiej urządzić mały pokój?
1. Nawet w wąskim pokoju nie rezygnujemy z podziału przestrzeni na strefy: snu, zabawy i nauki oraz przebierania.
2. Kolorystyka – im jaśniejsze barwy tym bardziej pokój wydaje się większy i lepiej oświetlony.
3. Lustro – optycznie sprawia wrażenie „dodatkowej przestrzeni”.
4. Światło – im więcej naturalnego światła tym lepiej. Warto zadbać o prawidłowy dobór lamp do każdej strefy. Jedna górna lampa na środku pokoju nie zawsze rozwiązuje sprawę.
5. Wykorzystuj ściany – powieś półki, organizery, wieszaki, by oszczędzić miejsce na podłodze. Możesz też pomalować ściany farbą magnetyczną.
6. Łóżko piętrowe – daje dodatkowe „pole” do wykorzystania. Dziecko może spać na górze, a pod spodem może mieć miejsce na biurko, dodatkowe przechowywanie czy strefę do relaksu, odpoczynku z książką.
7. Meble „rosnące” razem z dzieckiem – łóżko z regulacją długości lub niemowlęce przekształcane na łóżko przedszkolaka. Stolik/ biurko może mieć regulację wysokości, podobnie krzesło. Dzięki temu na początku meble zajmują mniej miejsca w pokoju, a posłużą na dłużej.
8. Meble na wymiar – dopasowane meble do rozmiarów pokoju i odpowiadające na potrzeby użytkownika pomogą maksymalnie wykorzystać mały metraż.
9. Prawdopodobnie nie pomieścisz wszystkiego co zaplanujesz, więc warto wybrać niezbędne meble/dodatki. Pokój ma być funkcjonalny, a nie maksymalnie zapełniony.

1. pokój Oskara 7.44 m²

Rodzice Oskara mieszkają razem z mamą i tatą czyli babcią i dziadkiem Oskara. W dużym domu zaadoptowali piętro. Mają własną kuchnię, salon, łazienkę, sypialnię, pokój dla starszej siostry Oskara i biuro do pracy dla mamy. Początkowo Oskar spał w sypialni rodziców, natomiast było to rozwiązaniem tymczasowym. Plan był taki, by zamienić biuro na pokój dziecięcy. Niby wszystko spoko, ale pokój jest naprawdę malutki. Na szczęście ma duże okna, więc jest bardzo jasny.

rzut pokoju Oskara

 

Na szczęście rodzice od razu postanowili maksymalnie wykorzystać przestrzeń, więc wszystkie meble wykonał stolarz. Pracy miał nie mało, ponieważ poza szafą, biurkiem i łóżkiem, były narożne zabudowy i dodatkowe półki nad łóżkiem.

układ funkcjonalny pokoju Oskara

 

wizualizacja pokoju Oskara

 

wizualizacja pokoju Oskara

 

wizualizacja pokoju Oskara

W pokoju jest dużo schowków, półek, tak, by było jak najwięcej miejsca do przechowywania. Mimo, że pokój jest naprawdę mały, zadbaliśmy o jego przytulny wygląd. W zagłówku łózka są tapicerowane panele, jest lampka nocna i dodatkowe oświetlenie led wbudowane w górne szafki. Biurko jest przy grzejniku, więc ma otwory w blacie, by wypuszczać ciepłe powietrze. Kolorystyka ścian  jest jasna, a neutralny kolor mebli pasuje dla młodszego i starszego dziecka. Z pewnością jest funkcjonalnie i całkiem wygodnie 😉

2. pokój Hani 8 m²

Hania niebawem przeprowadza się z rodziną do nowego mieszkania w bloku. Jest niezwykle podekscytowana urządzaniem od podstaw swojego pokoju. Zabierze do niego ulubione zabawki, przytulanki i oczywiście praktyczne rzeczy jak ubrania, przybory szkolne itd. Doskonale rozumiem jej radość, bo uwielbiam wnętrzarskie zmiany, przemeblowania itd. Pokój będzie jasny z akcentem kolorystycznym na ścianie. Dodatkowo łóżko będzie otulone baldachimem, zasłaniającym znajdującą się tuż za nim szafę.

rzut pokoju Hani

układ funkcjonalny pokoju Hani

 

wizualizacja & realizacja pokoju Hani

 

wizualizacja & realizacja pokoju Hani

 

wizualizacja & realizacja pokoju Hani

Pokój jest naprawdę przytulny, dziewczęcy. Z czasem niski blat wystarczy zamienić na wyższy lub biurko i pokój będzie funkcjonalny dla uczennicy. Hania jest w wieku przedszkolnym, więc wybraliśmy łóżko rosnące razem z dzieckiem, by na razie zajmowało mniej miejsca i było funkcjonalne na lata 🙂 Przy łóżku wiszą półki na książki, więc można je czytać do snu czy w ciągu dnia odpoczywając na miękkim materacu. Strefa snu stanowi też strefę relaksu. Pokój jest tak urządzony, by wprowadzając małe zmiany był funkcjonalny przez wiele lat.

3. pokój Basi 8.7 m²

Basia rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Dotychczas dzieliła pokój ze starszym bratem, ale każde z nich bardzo potrzebowało prywatnej przestrzeni. Odczuli to szczególnie podczas nauki zdalnej. Mieszkają w bloku, więc nie sposób powiększyć mieszkanie. Co postanowili rodzice? Oddali swoją małą sypialnię córce, a sami przenieśli się do salonu. Z pewnością nie jest to dla nich najwygodniejsze rozwiązanie, ale postanowili spróbować. Oczywiście zmiana nie była planowana z dużym wyprzedzeniem, więc budżet na wyposażenie nowego pokoju córki jest ograniczony. Dlatego w większości bazujemy na gotowych meblach z Ikea. Jedynie szafa garderobiana pozostanie, bo była wykonana przez stolarza.

Jak rozplanowałam przestrzeń dla uczennicy na powierzchni około 8 m² ? Układ funkcjonalny poniżej:

układ funkcjonalny pokoju Basi

rzut pokoju Basi

Układ pokoju, a tym samym obecna już szafa narzuciły usytuowanie pozostałych mebli. Tutaj również łóżko będzie rosło razem z Basią, więc na razie zajmie mniej miejsca. Przy oknie jest biurko. Nad nim wisi organizer, obok półki. Duży regał z pewnością pomoże zagospodarować zabawki i pomoce edukacyjne. Część rzeczy można przechowywać w koszach. W pokoju znalazło się miejsce na lustro i wieszak na biżuterię, plecak, torebki itp. Nie zabrakło też przestrzeni do zabawy na podłodze. Pokój z pewnością jest funkcjonalny i spełnia potrzeby młodej uczennicy.

Omówione powyżej 3 przykłady pokoi o metrażu w okolicach 8 m² pokazują, że stosując kilka prostych zasad jesteśmy w stanie tak zagospodarować przestrzeń, by było funkcjonalnie i przytulnie. Wszystkie najważniejsze wskazówki masz w tabeli na górze wpisu.

Jak duży pokój urządzałaś dla swojej pociechy?

Ściskam

Kamila